Dubaj je mesto patriace do federácie siedmich Arabských emirátov. Nachádza sa a Arabskom polostrove, na pobreží Perzského zálivu pri okraji Arabskej púšte. 

 

  Väčšina prínosov pre Dubai, zaznamenáva obchod, výroba a služby. Prínosy z ropy a zemného plynu prispievajú do rozpočtu menej než 6% o objeme 37 miliárd USD(2005) Dubaj však púta celosvetovú pozornosť pre svoje projekty(Stavby, športové a rekreačne centra) ale táto pozornosť tiež súvisí z už rozvinutou ekonomikou, založenou zväčša zahraničnej pracovnej sile.

 

Obyvateľstvo

  V roku 1998, 17% populácie boli rodení obyvatelia Emirátov, zvyšok tvorili cudzinci. 51% Dubajčanov pochádza z Indie, 16% z Pakistanu, 9% z Bangladéša, 3% z Filipín a 3% boli definovaní ako „západniari“.

 

Turistický ruch

  Dubaj samotný má iba 15 kilometrov pláži. Po dostavbe ostrovných komplexov ich však bude až 1 500 km. Najväčším projektom je Dubailand – svet zábavy v púšti, skladajúci sa z lyžiarských svahov, pretekárskeho motoristického okruhu, ekoparku a najväčšieho nákupného centra na svete. Pravdepodobne najcharakteristickejším symbolom dnešného Dubaja je luxusný 321 metrov vysoký sedemhviezdičkový hotel Burdž al-Arab ("Veža Arabov"), postavený roku 1999, v tvare plachetnice. Jeho interiér je plný zlata, mramoru. Pobyt stojí od 2000€ do 8300€ za noc.

 

Klimatické podmienky

  Dubaj má horúce klimatické podmienky, Niektoré mesiace presahujú s priemernou teplotou aj 40°C. Zrážky sa vyskytujú sporadickejšie len okolo 150mm za rok. Zrážky sa väčšinou vyskytujú v mesiacoch Január, Február a Marec. Vlhkosť v zimných mesiacoch je 60%

 


História: 

  Prvá zmienka o Dubaji pochádza ešte z roku 1095, no predpokladá sa, že jeho územie bolo osídlené už dávno predtým. Ďalšie zmienky pochádzajú z roku 1799. V roku 1820 uzavrel dubajský šejk s Britmi Pobrežnu mierovú zmluvu. V roku 1833 sa dinastia Al Maktoum presťahovali z Abu Dhabí(Zabí) a ich nové posobisko sa stal práve Dubai. Nové obdobie v dejinách Dubaja nastalo po Druhej svetovej vojne, keď sa Dubaj pripojil ku Kataru. Dubaj zažil v tomto čase veľký rozvoj, keď boli objavené ložiská ropy. Do mesta sa prisťahovali indickí a pakistanskí robotníci a medzi rokmi 1968 až 1975 narástol počet obyvateľov o 300%. V roku 1971 sa Dubaj stal súčasťou Spojených arabských emirátov. Po roku 2000 sa z Dubaja začalo stávať najrýchlejšie rastúce mesto sveta. Symbolom nových zmien sa stala stavba hotela Burj-al Arab.